RISS Başkanı: Kürtler kaderine küsmeli!

Rusya Stratejik Çalışmalar Enstitüsü (RISS) Başkanı Leonid Reşetnikov, “Kürtler’in olduğu her yerde dillerini yaşatmalarına ve kültürel olarak gelişmelerine imkân tanınmalıdır ama devlet kurmalarına biz karşıyız. Tarihin kaderi böyle. Ne yapalım bugün; Irak’tan sonra İran, Suriye ve Türkiye’yi mi parçalayalım? Ermenistan’da da Kürtler var.”” dedi.

07.11.2016, Pts - 12:34

RISS Başkanı: Kürtler kaderine küsmeli!
Haberi Paylaş

Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı’nın resmi düşünce kuruluşu ve Kremlin'e doğrudan bağlı bir kuruluşun başındaki isim Rusya Stratejik Çalışmalar Enstitüsü (RISS) Başkanı Leonid  Reşetnikov Hürriyet'ten Cansu Çamlıbel'e konuştu.

Kendisinin ülkelerin parçalanmasına karşı olduğunu ve kendilerinin Kürtlerin devlet kurmasına karşı olduğunu belirten Reşetnikov şunları söyledi:

Ben şahsen bir ülkenin parçalanmasına karşıyım. Irak da neredeyse parçalanmış durumda. Onlar kendilerini özerk olarak adlandırsa da fiiliyatta neredeyse bağımsız hareket ediyorlar. Dolayısıyla Kürtler Suriye’de de özerklik elde ederse bu neredeyse bağımsız bir devlet olacaktır. Haritalarla oynayıp Ortadoğu’yu tamamen değiştirmemeliyiz. Kürtlerin olduğu her yerde dillerini yaşatmalarına ve kültürel olarak gelişmelerine imkân tanınmalıdır ama devlet kurmalarına biz karşıyız. Tarihin kaderi böyle. Ne yapalım bugün; Irak’tan sonra İran, Suriye ve Türkiye’yi mi parçalayalım? Ermenistan’da da Kürtler var.

Kürtler kaderine küsmeli

Irak, İran, Suriye ve Türkiye gibi 4 ülkede birden özerklik kurulmasının gerçekçi olmayacağını savunan Reşetnikov şöyle devam etti:

Biraz önce söylediğim; 4 ülkede birden bu tür özerkliklerin kurulması gerçekçi değil. Kürtler bir anlamda kaderine küsmeli. Dünyayı biz değiştiremeyiz. Bazıları dünyayı değiştirmek istiyor ama bu yeni savaşlara yol açar. Amaç her ülkede Kürtleri eşit haklara sahip vatandaş haline getirmek olmalı. Rusya’da 100 etnik grup var. Hepsine bağımsızlık mı vereceğiz? Kürtler eğer bir yerde baskı görüyorsa buna karşı çıkmalıyız ama devlet kurmalarına karşıyız.

PYD’yi terörist olarak görmüyoruz

PYD ve YPG’yi “terörist gruplar” arasında görmediklerini söyleyen Reşetnikov; “Biz onları terörist olarak kabul etmiyoruz ama onların bağımsız bir devlet kurmalarını da desteklemiyoruz. Evet, bu temsilcilik var Moskova’da ama Rus Dışişleri tarafından resmi temsilcilik olarak kabul edilmiyor. Bunu toplumsal bir kurum olarak görüyoruz. Suriye’nin özerkliklere bölünmesine karşıyız. Özerklikler Suriye’nin parçalanmasına yol açar. Kürtler Suriye’de ancak kültürel özerkliğe sahip olabilir.” İfadelerini kullandı.

Nerina Azad
Bu haber toplam: 19867 kişi tarafından görüldü.
Son Güncellenme:02:05:37
2 Yorum
Nerina Azad
x