İran: Kürtlerin bulunduğu ülkeler bölünemez!

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari "Kürtlerin bulunduğu ülkelerin bölünmesi kabul edilemez" dedi.

16.09.2016, Cum - 10:15

İran: Kürtlerin bulunduğu ülkeler bölünemez!
Haberi Paylaş

Moskova ziyaretinde K24'ün sorusunu cevaplayan Ensari "İran Kürtlerin yaşadığı ülkelerin bölünmesine karşı, varolan sınırların değiştirilmeye çalışılması kabul edilemez" ifadesini kullandı.

İran olarak tüm parçalardaki Kürtler için iki noktayı göz önünde bulundurdularını söyleyen Cabiri "Birincisi, tüm parçalardaki Kürtler vatandaşlık haklarına sahip olmalı; İkincisi de, bölgedeki hiç bir sınırın değiştirilemesini kabul etmiyoruz, Kürtler ile ilişkimiz bu temelde gerçekleşiyor" şeklinde konuştu.

Cabiri konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Bölgedeki Kürtlerin ülkeleri var, kendi ülkelerinin vatandaşıdırlar. Bu ülkelerde tüm vatandaşlık haklarına sahip olmalılar. İran'daki Kürler, İran'ın en kadim halkıdır. Kürt dili İran'ın kadim ve tarihi bir dilidir, Kürtler ile diğer İranlılar arasında hiç bir fark yok. Bize göre İran ve diğer ülkedeki Kürtlerin vatandaşlık hakları bu çerçevede olmalı. Şüphesiz ki Suriye'nin geleceğini Suriye halkı şekillendirecek, ancak Kürtlerin tüm vatandaşlık hakları Suriye'nin bölünmez bütünlüğü çerçevesinde olmalıdır."

Nerina Azad
Bu haber toplam: 14612 kişi tarafından görüldü.
Son Güncellenme:16:38:05
1 Yorum
Nerina Azad
x