HDP sözcüsünden, Kadri Yıldırım’ın ‘başkanlık desteği’ açıklamasına yanıt

HDP Kars Milletvekili ve Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP Siirt Milletvekili Prof. Kadri Yıldırım’ın başkanlık sistemi ile ilgili açıklamasını değerlendirdi.

19.12.2016, Pts - 10:23

HDP sözcüsünden, Kadri Yıldırım’ın ‘başkanlık desteği’ açıklamasına yanıt
Haberi Paylaş

Bilgen, Yıldırım’ın “başkanlık sistemine iki şartla destek verebiliriz” ifadelerinin eski bir açıklamadan alıntı olduğunu ve başkanlık konusunda HDP’nin tavrının net olduğunu söyledi.

Ayhan Bilgen’in Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Milletvekilimiz Kadri Yıldırım'ın eski bir açıklamasından alıntı yapılarak haber yapılmıştır partimizin mevcut paketle ilgili tutumu nettir” dedi.

Kadri Yıldırım ne demişti?

Yıldırım, AKP ve MHP’nin Meclis’e getirdiği anayasa değişikliğine ilişkin olarak ancak iki şartla destek verebileceklerini söyledi.

Yıldırım, "Bunlardan biri anadilde eğitim hakkı biri de üniter yapı içerisinde kalmak kaydıyla Kürtlere bir statü hakkı. Eğer bu iki temel hak verilirse güvenceye alınırsa ve şu anda da görüşülmekte olan anayasada da bir şekilde yerini alırsa bizim böyle bir anayasaya ve bu anayasa gereği belki de oluşacak olan bir başkanlık sistemine hayır dememiz için hiçbir neden yoktur" ifadelerini kullanmıştı.

Nerina Azad
Bu haber toplam: 12418 kişi tarafından görüldü.
Son Güncellenme:09:08:04
Bu gönderiye hiç yorum yapılmamış! İlk yorum yapan kişi olmak ister misin?
Nerina Azad
x