Başbakan, Benelux Dışişleri Bakanlarını kabul etti

Kürdistan Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani, bir dizi resmi temaslarda bulunmak üzere Kürdistan'a gelen Belçika, Hollanda ve Luxemburg Dışişleri Bakanlarını makamında kabul etti.

19.12.2016, Pts - 13:06

Başbakan, Benelux Dışişleri Bakanlarını kabul etti
Haberi Paylaş

Belçika, Hollanda ve Luxemburg Dışişleri Bakanları, bir dizi resmi temaslarda bulunmak üzere geldikleri Kürdistan’da, ilk görüşmelerine bu sabah itibarıyla başladı. Bakanlar bugün ilk olarak Erbil’de Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ve Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Irak'ın başkenti Bağdat'taki temaslarının ardından dün gece saat 22.00 sularında Kürdistan'ın başkenti Erbil'e geldi.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre BENELUX Dışişleri Bakanları, bölge coğrafyasında yaşanan son gelişmeler, IŞİD ile mücadelede atılacak adımlar ve göçmen krizi meselelerini üst düzey yetkililerle masaya yatırmak üzere Kürdistan’ı ziyaret etti.

Irak’ın Hollanda Büyükelçisi Seywan Barzani, BENELUX Dışişleri Bakanları’nın Başbakan Neçirvan Barzani ve Başbakan Yardımcısı Qubat Talabani ile bir araya gelmeden önce K24’e yaptığı açıklamada, sığınmacıların son durumu, Peşmerge güçlerine askeri eğitim ve bu kapsamda birçok başlığın ele alınacağını kaydederek Hollanda ve Belçika subaylarını Peşmergeye askeri eğitim desteğinde bulunduğunu dile getirdi.

Konuk heyetin, Bağdat’ta yaptıkları görüşmede, yetkililere Erbil ile ilişkilere önem verilmesi gerektiğini vurguladığını aktaran Büyükelçi Seywan Barzani, IŞİD’ten kurtarılan bölgelerin tuzaklanan mayın ve el yapımı patlayıcılardan temizlenmesi hususlarının da konuşulduğunu ifade etti.

Nerina Azad
Bu haber toplam: 3660 kişi tarafından görüldü.
Son Güncellenme:09:46:05
Bu gönderiye hiç yorum yapılmamış! İlk yorum yapan kişi olmak ister misin?
Nerina Azad
x