Hicri: Onlar, Kürtler için büyük tehlike

Kürdistan Demokrat Partisi - İran (PDK - İ) Genel Sekreteri Mustafa Hicri, IŞİD sonrası Haşdi Şabi’nin Kürtler için büyük bir tehdit oluşturacağını söyledi.

19.12.2016, Pts - 15:03

Hicri: Onlar, Kürtler için büyük tehlike
Haberi Paylaş

Kürdistan Demokrat Partisi – İran (PDK-İ) Genel Sekreteri Mustafa Hicri, "Haşdi Şabi'nin tamamen İran'ın bir askeri gücü olduğunu en başından beri biliyoruz ve bunu birçok defa da dile getirdik. Milisler, İran tarafından eğitilip silahlandırılıyor. Ayrıca İran, bunlara maddi destek sağlıyor." ifadelerini kullandı.

Hicri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Haşdi Şabi'nin Irak içerisinde resmi bir statü kazanmasıyla İran Devrim Muhafızları modeline benzetilmeye çalışıldığını belirten Hicri, "Bundan sonra İran'ın emrinde ve onun talimatını uygulayan bir askeri güç Irak'ta varlık gösterecek." dedi.

Şii milislerin terör örgütü IŞİD sonrası Irak'ta Kürtler için büyük bir tehdit oluşturacağı değerlendirmesinde bulunan Hicri, şunları söyledi:

”Haşdi Şabi'nin, Kürtler için büyük bir tehdit oluşturacağı kanısındayız. IŞİD sonrası Irak'ta sorunlar tamamen ortadan kalmayacaktır. İran, Irak'ta tam hakimiyeti sağlamak için her zaman farklı planları uygulamaya koyuyor. Bunları birçoğunu Haşdi Şabi üzerinden gerçekleştiriyor ya da gerçekleştirecek. Bu yüzden Haşi Şabi'nin Irak'taki varlığı, Kürtler için sürekli bir tehdit haline gelecektir."

Şii milis gücü Haşdi Şabi, Irak meclisinde geçen ay onaylanan yasayla "başbakana bağlı silahlı bir kurum" olarak kabul edilerek "yasal statü" kazanmıştı.

Nerina Azad
Bu haber toplam: 9487 kişi tarafından görüldü.
Son Güncellenme:08:31:21
Bu gönderiye hiç yorum yapılmamış! İlk yorum yapan kişi olmak ister misin?
Nerina Azad
x