Fransız Sosyolog: Büyük Kürdistan'a İhtimal vermiyorum

Ünlü Fransız sosyolog Alain Touraine, IŞİD krizinin sonunda Büyük Kürdistan’ın oluşacağına inanmadığını belirtti.

15.08.2015, Cts - 14:00

Fransız Sosyolog: Büyük Kürdistan'a İhtimal vermiyorum
Haberi Paylaş

Habertürk’e konuşan Touraine, “Türkiye’de Kürtlerin belirleyici bir varlığı var. Suriye’deki Kürtler de Türkiye’deki Kürtleri takip ediyor. İran Kürtleri tamamen İran’ın kontrolünde. Bağımsızlıkçı ve güçlü bir Kürt hareketi yok orada. Ayrıca Kürtlerin birliği konusunda çok şey ummamak lazım” dedi.

“Amerikalılar ülkelerinin işgal edildiğini hiç görmemişti. 11 Eylül’ün beklenmedik, barbar, şiddetli karakteri; bürokrat, işadamı binlerce kişinin ölümü bir travmaya yol açtı. Neocon’lar döndü. Göç, eşitlik ve özgürlük ülkesi ABD, saldırgan, karanlık, savaşçı bir ülkeye dönüştü. Sonuç, 2003’te Irak’ın işgaliydi. Ve Guantanamo, Ebu Garip...

IŞİD’i Batılı güçlerin değil bizzat Müslüman ulus-devletlerin yok edeceğini ileri süren Touraine, şöyle devam etti:

“100 bin Amerikan, İngiliz, Fransız askeri gönderseniz de bir şey olmaz. Oradaki halk tarafından katledilirler. Biri bunu ‘IŞİD Tuzağı’ olarak adlandırdı. IŞİD mümkün olduğunca nefreti körüklemek ve Suriye’nin işgal edilmesini sağlamak istiyor. 50-100 bin kişiler ama Batı bunu yaparsa milyonlarca Arap, Kürt ve başka ülke insanı bu Haçlı Seferi’ne karşı koyacak.”

Türkiye’nin, ABD ve Batı tarafından artık tamamen “IŞİD karşıtı” olduğunun anlaşılmasını istediğini ifade eden Fransız Sosyolog, şunları söyledi:

 

“Hükümetiniz bu işin bir sonu olduğunu anladı. Hiçbir Müslüman ulus-devlet hilafetin varlığını kabul ve tolere edemez. IŞİD’e bakışı, Batı ve ABD’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a pahalıya mal oldu. Türk halkının düşüncesiyle de uyuşmuyordu. Ama yine de İslamcı-muhafazakâr Erdoğan Türkiye’si, bu çatışmanın dışında kalacaktır. Çünkü IŞİD’in düşmanlarını desteklerse PKK ile yaşadığı sıkıntıların artacağından korkuyor.”

Türkiye’nin “Büyük Kürdistan”dan korktuğunu kaydeden Alain Touraine, “Bu kriz sonunda Büyük Kürdistan’ın oluşacağına inanmıyorum. Çünkü Türkiye’de Kürtlerin belirleyici bir varlığı var. Suriye’deki Kürtler de Türkiye’deki Kürtleri takip ediyor. İran Kürtleri tamamen İran’ın kontrolünde. Bağımsızlıkçı ve güçlü bir Kürt hareketi yok orada. Ayrıca Kürtlerin birliği konusunda çok şey ummamak lazım. Kürtler ayrı ayrı kabilelerdir. Ulus olma kapasitelerini kestirmek zor” diye konuştu.

Alain Touraine kimdir?

Sosyolojinin yaşayan efsanesi. Uzun yıllar Paris’teki “Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales”in (EHESSSosyal Bilimler Yüksek Eğitim Okulu) direktörlüğünü yaptı. Demokrasi, modernlik, post-endüstriyel toplum, din hakkındaki kitapları, bizde bu işle uğraşanların başucu eseri oldu. Kızı bugün Fransa Sağlık Bakanı (Marisol Touraine) olan Touraine, Fransız hükümetlerinin de görüşlerine itibar gösterdiği bir isim.

Nerina Azad
Bu haber toplam: 4089 kişi tarafından görüldü.
Son Güncellenme:20:04:23
Bu gönderiye hiç yorum yapılmamış! İlk yorum yapan kişi olmak ister misin?
Nerina Azad
x