HDP: Kürtlere statü verilirse başkanlık sistemini destekleriz

7 Haziran’dan bugüne kadar ki duruşlarının 2 temel hak üzerinde şekillendiğini ifade eden Yıldırım, bunlardan bir tanesinin anadilde eğitim hakkı diğerinin ise üniter yapı içinde kalmak şartıyla Kürtlere bir statü hakkı verilmesi olduğunu dile getirdi.

18.12.2016, Paz - 22:54

HDP: Kürtlere statü verilirse başkanlık sistemini destekleriz
Haberi Paylaş

K24'de yer alan haberde; Kürtlere statü ve anadilde eğitim hakkının yer almadığı bir anayasa veya sisteme adı her ne olursa olsun evet demelerinin mümkün olmayacağını belirten HDP Vekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım, bu iki temel hakkın verilmesi ve görüşmeleri devam eden anayasanın içine konularak güvenceye alınması halinde ise başkanlık sistemine hayır diyecek hiçbir nedenlerinin olmadığını ifade etti.

Yıldırım Yani bizim 7 Hazirandan bugüne kadarki duruşumuz, bakışımız; Kürt Halkının olmazsa olmazlarından olan 2 temel hakkı etrafında şekillenmiş ve şekillenecek. Bunlardan bir tanesi anadil de eğitim hakkı, diğer ise üniter yapı içersin de kalmak kaydıyla Kürtlere bir statü hakkının verilmesi.

Eğer bu iki temel hak verilirse, güvenceye alınırsa ve şuan da görüşülmekte olan anayasada da bir şekilde yerini alırsa, bizim böyle bir anayasaya ve bu anayasa gereği oluşacak bir başkanlık sistemine hayır dememiz için hiçbir neden yoktur. Ama Kürt halkının anadilde eğitim hakkı ve üniter yapı içerisinde kalmak kaydıyla Kürtlere bir statü hakkının yer almadığı bir anayasa veya sistemin adı ne olursa olsun parlamenter sistem olsun, bizim ona evet dememiz mümkün değil. Makul da değil, o zaman kendi kendimizle çelişiriz.

Fire ihtimali de bütün partiler için olan bir şeydir. Ama bunu süreç geldiğinde ve o beklenen oylama gerçekleştiğin de ancak belli olur. MHP’nin içerisinde de, AK Parti’nin içerisinde de, CHP’nin ve hatta HDP’nin içerisinde de böyle firelerin olacağı konuşuluyor; ama ben firenin olsa bile önemli bir oranda olacağına pek ihtimal vermiyorum. Yani bir iki şahsi görüşten kaynaklanan fireler dediğim gibi bütün partilerde mümkündür. Bu iktidar partisinin kendisinde dahi mümkündür. Ama ciddi bir fire beklemiyorum.

Nerina Azad
Bu haber toplam: 8601 kişi tarafından görüldü.
Son Güncellenme:09:27:28
Bu gönderiye hiç yorum yapılmamış! İlk yorum yapan kişi olmak ister misin?
Nerina Azad
x